Image1 Image2 Image3
Projekt 2014

Wycieczka klas I-III do Kalisza

W dniu 27.05.2014r uczniowie klas młodszych udali się wraz ze swoimi nauczycielami na wycieczkę do Kalisza. Wyjazd z Chojnika został zaplanowany na godzinę 8.30. Do Kalisza Zawodzie dotarliśmy o 9.45. Przewodnik już na nas czekał i przedstawił nam ciekawą lekcję historii z wyglądu, życia, obyczajów ludzi średniowiecznych zamieszkujących tamtejsze tereny. Lekcja połączona była z zabawą, w której uczniowie chętnie uczestniczyli i tak odbyły się takie konkursy jak przeciąganie liny, walka na miecze, strzelanie z kuszy. Zwiedzaliśmy gród i obejrzeliśmy tematyczną prezentację, przymierzaliśmy stroje i uzbrojenie z tamtej epoki. Następnie w grodzie odbyła się wspólna biesiada przy ognisku. Po degustacji kiełbasek przemieściliśmy się na rynek kaliski gdzie już czekał na nas przewodnik. Weszliśmy do ratusza kaliskiego, a przewodnik opowiedział nam historię miasta Kalisza. Udało nam się wejść na wieżę widokową i stamtąd oglądaliśmy panoramę miasta. Po zejściu z wieży odbyliśmy spacer po rynku kaliskim. Pogoda w tym dniu dopisywała, uczniowie w punkcie informacji turystycznej nabyli pamiątki z Kalisza, a następnie udaliśmy się do autobusu. Wycieczkę zakończyliśmy przed godziną 16. Uczniowie bezpiecznie dotarli do miejsc zamieszkania.

Kliknij, aby przejść do galerii oglądanych chat

Spotkanie z rzeźbiarzem

W maju w naszej szkole gościł rzeźbiarz Pan Jerzy Śpigiel. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu  „W wielkopolskiej chacie”.

Podczas spotkania uczniowie mogli obejrzeć efekty ciężkiej pracy rzeźbiarza, który przywiózł ze sobą swoje dzieła.

„Przygodę z rzeźbieniem  zacząć trzeba od wyboru gatunku drzewa – ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ drewno powinno być dostatecznie miękkie. Interesującym gatunkiem będą lipy”- tak mówił rzeźbiarz podczas spotkania.

Z wypowiedzi rzeźbiarza można wywnioskować, że osoby cierpliwe, obdarzone talentem mogą pomyśleć o tworzeniu rzeźb drewnianych. Oczywiście jest to proces wymagający skupienia i czasu, jednak efekty bywają naprawdę niesamowite.

Wypiekanie chleba

Kto nie wzdycha na myśl  o prawdziwym chlebie, ten pewnie nie zna jego smaku. Uczniowie naszej szkoły mieli  okazję  poznać smak swojskiego chleba. Zaproszeni  na prawdziwą ucztę  - na obserwację i degustację chleba powstającego tylko  na bazie mąki, wody i soli, bez konserwantów, bez spulchniaczy, bez drożdży piekarskich, z zaciekawieniem obserwowaliśmy jak powstaje chleb . Pokaz ten odbył się w ramach  projektu „W wielkopolskiej chacie” , a tajemnicę wypieku dobrego, swojskiego chleba zdradziła nam Pani Elżbieta Karbowa, która wypieka swojski chleb już od lat.

Szydełkowanie

Serwety, obrusy, bieżniki pieczołowicie dziergane na szydełku mogły oglądać nasze uczennice podczas warsztatów szydełkowania  z Panią Anną Rospondek, która należy do „ludzi z pasją”, dlatego też w ramach realizacji naszego projektu przeprowadziła ona warsztaty szydełkowania .Podczas zajęć nasze dziewczynki uczyły się łańcuszka i innych splotów.

Skupienie na twarzach i cisza jak makiem zasiał. Taka atmosfera panowała na lekcji szydełkowania, którą prowadziła Pani Ania . Nie było gadania, hałasowania ani zaczepek. Dziewczynki z uwagą słuchały wskazówek udzielanych przez mistrzynię szydełka, która cierpliwie tłumaczyła: „Owijamy pętelkę wokół szydełka, następnie nabieramy na szydełko nitkę i przeciągamy ją przez pętelkę. Zaciągamy. Tak powstaje pierwsze oczko”.

Miniatury chałupy wielkopolskiej

W swojej tradycyjnej formie do początków XIX w. większość obiektów budownictwa wiejskiego  wykonywano z drewna. Przez wiele wieków był to główny materiał budowlany, którego także i w Wielkopolsce nie brakowało. Budowa polegała na składaniu i dopasowywaniu poszczególnych belek konstrukcyjnych tworzących szkielet budowli, wypełnieniu ścian, które na końcu przykrywano dwu- lub czterospadowym słomianym lub trzcinowym dachem.

Najwcześniejsze przykłady drewnianego budownictwa mieszkalnego odnajdujemy w odkrytych osadach archeologicznych w Wielkopolsce. W Biskupinie znaleziono pozostałości chat o układzie jednej izby  z paleniskiem, z sienią oraz podcieniem. Odmiany wiejskiego budynku mieszkalnego zachowały się w ludowym budownictwie do dzisiaj.

W realizację projektu „W wielkopolskiej chacie” chętnie zaangażowali się rodzice, którzy  realizując jedno z zadań projektu, tworzyli makiety chat wielkopolskich. Każda klasa zaprezentowała swoją makietę. Rodzice włożyli dużo serca w pracę nad makietami. Zadziwili wszystkich swoją pomysłowością, cierpliwością i estetyką wykonania.

Piękne chaty wraz z  innymi dziełami dzieci znajdują się na wystawie w szkole.