Image1 Image2 Image3
Projekt "Najpiękniejsza dla nas jest Wielkopolska wzdłuż i wszerz"

 

 

„… Wśród tak wielu wartości
dwie są najważniejsze dla małej ojczyzny
dary przyrody
dary kultury
Przyroda daje małej ojczyźnie zdrowie
Kultura daje jej własną twarz.”

Jan Sabiniarz

 

W myśl tego cytatu nauczyciele Zespołu Szkół w Pawłowie napisali  projekt pt. „Najpiękniejsza dla nas jest Wielkopolska wzdłuż i wszerz” i postanowili wziąć udział w XII edycji konkursu  „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Jest to projekt działań podjętych w celu zwiększenia świadomości prokulturowej wśród uczniów i społeczności lokalnej.

Zespół Szkół w Pawłowie postanowił zrealizować projekt poprzez który uczniowie i społeczność lokalna pogłębią wiedzę o własnym regionie, uświadomią sobie swoje korzenie. Realizacja zadań projektu da możliwość poznania dziedzictwa kulturowego naszego regionu i pogłębienia  refleksji na temat przynależności do swojej „małej ojczyzny” oraz wyzwoli emocjonalny związek z „małą ojczyzną”.

Kultura wielkopolska ma długą tradycję, warto ja pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom, co też poprzez projekt szkoła czyni.Podsumowanie projektu

Dobiegły końca przedsięwzięcia związane z realizacją projektu "Najpiękniejsza jest dla nas Wielkopolska wzdłuż i wszerz". Włożyliśmy mnóstwo pracy i serca w każde z zadań po to, aby na końcu mieć satysfakcję nie tylko z dobrze wykonanych zadań, ale przede wszystkim z faktu, iż stworzyliśmy wspólnie coś,  z czego jesteśmy dumni i co z chęcią zaprezentowaliśmy rodzicom oraz mieszkańcom Pawłowa i okolicznych wiosek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy podsumowującej projekt.

Kliknij, aby przejść do galerii

 

Na ludową nutę

W czerwcu w Zespole Szkół w Pawłowie zagościł zespół folklorystyczny z Kociny. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali występu Zespołu z Kociny, który zaprezentował wachlarz utworów charakterystycznych dla regionu Wielkopolski. W rytm dźwięków wygrywanych przez zespół uczniowie przenieśli się w czasy, gdzie pieśni ludowe brzmiały podczas różnych spotkań i uroczystości społeczności wiejskiej. Oprócz bogatej prezentacji utworów ludowych uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu pan K. Rospondka na temat instrumentów i wielkopolskiej muzyki ludowej oraz zobaczyli prezentację tańca ludowego w wykonaniu jednej z członkiń zespołu pani A. Rospondek. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele byli zachwyceni koncertem, który wysłuchali.

Serdecznie dziękujemy Zespołowi z Kociny za wspaniały występ i żywą lekcję muzyki.

Czytaj dalej…
 

Poznańskie Koziołki

Historię poznańskich koziołków w ramach realizacji projektu „Najpiękniejsza dla nas jest Wielkopolska wzdłuż i wszerz” przedstawiły społeczności szkolnej dzieci z przedszkola. W bardzo ciekawy sposób ukazały one najsłynniejszą wielkopolską legendę o  koziołkach i  babci. Mali aktorzy w umiejętny i ciekawy sposób odegrali swoje role przenosząc widzów w świt legendarnych początków centrum Wielkopolski wyjaśniając skąd się wzięły trykające koziołki.

Mistrz Bartłomiej, wielki znawca,

Niech wykona na zegarze

Dwa koziołki, które w parze

Będą trykać się rogami.

I zabawiać tłum zebranych.

Kiedy zegar na tej wieży wybije dwunastą,

Wejdą dwa koziołki popatrzeć na miasto.”

Czytaj dalej…
 

„Czerwony Kapturek i zielony las….”

Przedszkolaki z Zespołu Szkół w Pawłowie zaangażowały się w projekt realizowany przez szkołę i  przygotowały inscenizację pt. „Czerwony Kapturek i zielony las, czyli jak Kapturek uczył dzieci, że w lesie się nie śmieci”, której celem było propagowanie postaw proekologicznych, przybliżanie problemu zaśmiecania  przyrody,  skutków takiego postępowania oraz uwrażliwianie dzieci na piękno otaczającego nas środowiska.

Mały Kapturek i  groźny wilk wspólnie  uczyli dzieci jak należy dbać o przyrodę o czym świadczą słowa zmartwionego wilka:

„O jak brzydko moje dzieci!!!

Posprzątajcie teraz śmieci!!!

Nie mam wcale już wytchnienia

Odkąd świat się tak zmienia:

Ludzie śmiecą, niszczą, łamią

lasów wciąż ubywa!

I zadaję Wam pytanie-

Co się z mą rodziną stanie?”

Taka postawa i zapał do  dbania o przyrodę zasługują na nasze uznanie. Jeżeli już nasi najmniejsi uczniowie wiedzą , że o przyrodę należy się troszczyć, to możemy być pewni, że nie przyczynią się oni do degradacji naszego środowiska.

 

Czytaj dalej…
 

Pasowanie na Wielkopolanina

Uczniowie klas I –III Zespołu Szkół w Pawłowie oraz przedszkolaki  z Pawłowa i Chojnika  20 czerwca 2012r. uczestniczyli w akcie pasowania na  Wielkopolanina.

Oprawa pasowania była bardzo uroczysta. Dzieci zaprezentowały  się bogatą wiedzą na temat naszej małej ojczyzny. Zaproszeni goście i rodzice dzieci mogli obejrzeć przedstawienie legendy ,,O Poznańskich koziołkach” oraz usłyszeć piosenki wielkopolskie i humorystyczne wiersze z gwary naszego regionu. Nie zabrakło też wielkopolskiego tańca, który zaprezentowały przedszkolaki . Cała uroczystość zakończyła się turniejem sprawności Wielkopolanina oraz wspólnym poczęstunkiem i ogniskiem.

To wydarzenie, to jeden z elementów  projektu „Najpiękniejsza dla nas jest Wielkopolska wzdłuż i wszerz”.

Czytaj dalej…
 


Strona 1 z 3